Помоћник министра Милан Мацура отворио конференцију REMHUB (Real Estate Magazin Hub)
Конференција REMHUB је конференција регионалног типа која се организује неколико пута годишње и окупља најеминентније стручњаке из области становања и грађевинске индустрије. Тема овогодишње конференције је „Driving energy efficiency in real estate“.
,,Када говоримо о енергетској ефикасности, морамо бити свесни да говоримо о изузетно важној тачки енергетске безбедности и независности Србије, али и о чињеници да је према проценама, просечна потрошња топлотне енергије по метру квадратном у домаћинствима у Србији 2,5 пута већа од просечне потрошње у ЕУ. Ово истичем само јер је учешће свих актера, посебно грађана, привреде, ЈЛС, комплетног владиног и невладиног сектора у процесу енергетске транзиције од суштинског значаја, јер Република Србија разуме енергетску транзицију и зелени развој као нову развојну револуцију и нови модел раста, који само ако се води партнерством свих актера у друштву може резултирати високим стопама привредног раста. То је једини начин да се допринесе добробити грађанки и грађана и одрживом националном, али и регионалном развоју" нагласио је приликом отварања помоћник министра рударства и енергетике Милан Мацура.
Уз све кораке, пројекте, планове, активности и мере које предузима Министарство рударства и енергетике на челу са министарком Дубравком Ђедовић, област енергетске ефикасности је високо на агенди. Укупна вредност пројеката који су у току и који су у припреми износи преко 920 милиона евра и процењује се да ће њиховом реализацијом да се оствари укупна уштеда енергије од око 950 GWh годишње, а процењено смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште од близу 580.000 t CO2 годишње, што је једнако годишњој емисији 320.000 моторних возила или смањењу од 15% од укупне емисије у домаћинствима настале као резултат грејања кућа и станова у Србији. Пројекти обухватају унапређење енергетске ефикасности у школама, вртићима у Параћину, Врбасу, Крушевцу, у Ужицу… зграду Војномедицинске академије, а све се реализује уз инвестиције Централне банке Савета Европе, Немачке развојне банке KfW, Државног секретаријата за економске послове Швајцарске конфедерације (СЕКО).
Министарство рударства и енергетике константно сарађује са институцијама Европске уније у области енергетике и на првом месту се води директивама Европске уније у области енергетске ефикасности. Обезбеђује субвенције грађанима у износу до 50%, за постављање соларних панела на породичним кућама, док за објекте од јавног значаја, ЈЛС имају прилику да користе могућности добијања подстицаја у износу до 70% за постављање соларних панела на јавним објектима. Изграђене су нове топлане на биомасу у Новом Пазару, Прибоју и Малом Зворнику, док су у току припремне активности за изградњу нове топлане у Мајданпеку, као и припремне активности за рехабилитацију и модернизацију 20 топлана у Србији, које се реализују у сарадњи са Немачком развојном Банком KfW и ЕБРД.
,,У Интегрисаном Националном климатском и енергетском плану Републике Србије, који је у изради циљеви у области енергетске ефикасности и даље су веома високи и амбициозни када је реч о смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште и учешћу обновљивих извора енергије. Али најважније је да знамо да смо, што се тиче енергетске ефикасности сви актери и да сви морамо да радимо на побољшањима заједно, а држава ће наставити да унапређује регулаторни оквир и услове." закључио је Мацура.