Ministarka je istakla da Srbija nije zaustavila reforme nakon pohvala koje je prethodnih godina dobila za postignute rezultate, već je nastavila da sprovodi aktivnosti u cilju jačanja energetskog sektora i zakonodavnog okvira.
„Srbija je prva u regionu usvojila izmene i dopune Zakona o energetici kojim se u naše zakonodavstvo prenose ključne odredbe evropskog Paketa za čistu energiju “ rekla je Đedović Handanović.
Dodala je da su usvajanjem ključnih podzakonskih akata stvoreni uslovi za tehničko spajanje tržišta električne energije Srbije sa tržištima EU i zemalja ugovornih strana Energetske zajednice, što će, kako je istakla, biti istorijski trenutak za našu zemlju.
„U narednih mesec i po dana očekujem da usvojimo podzakonska akta čime ćemo ispuniti sve preduslove za spajanje sa tržištem električne energije sa EU. Nakon toga deo posla treba da urade evropski partneri u okviru svojih nadležnosti ACER i ENTSOE pre svega, čime i počinje tehnički proces spajanja našeg tržišta koje po pravilu traje 18 meseci. To će biti istorijski događaj za našu zemlju u smislu koristi za građane i privredu”, rekla je ministarka.
Osvrnula se i na uspehe u gasnom sektoru, među kojima je sertifikacija „Transportgasa“ kao nezavisnog operatora transportnog sistema, kao i dobre ocene koje je Srbija dobila u najnovijem izveštaju Energetske zajednice u kojem je Srbija ima lidersku poziciju u sektoru elektroenergetike i obnovljivih izvora energije.
Ministarka je naglasila da EPS ove godine proširuje svoj zeleni portfolio za dodatnih 76 MW iz energije vetra i sunca, a da su u toku pripreme za izgradnju solarnih elektrana snage 1000 MW sa 200 MW baterija, u saradnji sa partnerima iz SAD-a i Republike Koreje. U protekle dve godine kapaciteti iz OIE u Srbiji povećani su za 83%, a cilj je da do 2030. godine 45% električne energije dolazi iz obnovljivih izvora.
Govoreći o investicionom ciklusu, Đedović Handanović je navela da je u toku ažuriranje Polaznih osnova plana razvoja energetske infrastrukture i mera energetske efikasnosti kojim su predviđena ulaganja u modernizaciju i izgradnju energetske infrastrukture u narednih 10 godina biti između 14-15 milijardi evra.
“Potrebna su nam ulaganja da nastavimo razvoj energetskog sektora, da stimulišemo energetske kompanije da realizuju te investicije, gde će država u nekim slučajevima morati da pomogne, a moramo da nastavimo da stimulišemo i privatni sektor. Prema listi kapitalnih i razvojnih projekata koje je ćemo predstaviti do kraja maja, procene su da će nam biti neophodna ulaganja od oko 7 milijardi evra u OIE i hidro sektor, 2,5 milijarde evra u termo kapacitete i gasne elektrane, više od 2 milijarde evra u prenosnu i distributivnu mrežu i 1,8 milijardi evra u sektor gasa i nafte” rekla je ona.
Ministarka je posebno istakla značaj regionalne povezanosti, najavljujući početak izgradnje treće sekcije Transbalkanskog koridora i Panonskog koridora sa Mađarskom, kao i gasnih interkonekcija sa Rumunijom i Severnom Makedonijom.
„Uskoro počinje i izgradnja treće sekcije prve faze Transbalkanskog koridora, koji je vitalni deo budućih tranzita električne energije preko teritorije Republike Srbije i kojim će se obezbediti bolje povezivanje našeg tržišta električne energije sa Bosnom I Herzegovinom, Crnom Gorom, Italijom i ostatkom Evrope, kao i sigurnije snabdevanje naših potrošača. Sve što radimo u energetskom sektoru – od zakona do kapitalnih investicija ima jasan cilj - veću sigurnost snabdevanja, bolju povezanost sa susedima i ubrzanu tranziciju ka održivoj energetici“ zaključila je ministarka.