U izveštaju su analizirane cena energije u regionu, subvencije za energetski sektor u periodu od 2018. do 2023. godine, kao i socijalni i rodni aspekti energetske tranzicije u regionu Zapadnog Balkana. Takođe su date preporuke za ekonomije Zapadnom Balkana u pogledu efikasnijeg pristupa zelenoj tranziciji, sa naglaskom da se osigura da proces bude socijalno pravedan i ekonomski održiv.
Predstavnik Ministarstva rudarstva i energetike na predstavljanju izveštaja, savetnik u Sektoru za energetsku efikasnost i klimatske promene, Stevan Veljović, rekao je da se glavni nalazi izveštaja u značajnoj meri preklapaju sa energetskim politikama u Srbiji, kao i da su neke od preporuka već predviđene Integrisanim nacionalnim energetskim i klimatskim planom Republike Srbije (INEKP) za period do 2030. sa vizijom do 2050.
„To se posebno odnosi na povećanje kapaciteta solarnih i vetroelektrana pre svega kroz aukcije za tržišne premije i intenzivna ulaganja u energetsku efikasnost, gde je u prethodnih nekoliko godina više od 35.000 domaćinstava smanjilo svoju potrošnju energije. Posebna pažnja posvećena je energetski ugroženim kupcima (EUK), informativnim kampanjama radi povećanja obuhvata stanovništva ovim podsticajima, a olakšan je i pristup podsticajima za povećanje energetske efikasnosti za korisnike EUK. Pored toga, smanjenje energetskog siromaštva za 75 odsto do 2030. godine definisano kao jedan od ciljeva u INEKP“, naveo je Veljović.
Dodao je da visoka zavisnost od uglja u proizvodnji električne energije u Srbiji zahteva pažljivu pripremu i sprovođenje politika i mere u cilju dekarbonizacije. „Promene u strukturi energetskog sektora nose značajne ekonomske, finansijske i socijalne implikacije. koje se najneposrednije osećaju na lokalnom nivou, zbog čega je važno da se ovim procesom upravlja na inkluzivan i pravičan način“, rekao je Veljović.
Kako je naveo, osnovni ciljevi i prvi koraci u ovom procesu biće definisani kroz Akcioni plan za pravednu tranziciju, za koji se očekuje da se uskoro nađe na javnoj raspravi. Prema njegovim rečima, donošenje ovog dokumenta, koje se oslanja na ciljeve definisane u INEKP, treba da omogući pre svega uspostavljanje institucionalnog okvira za pravednu tranziciu i utvrdi glavne pravce aktivnosti koje će podržati proces pravedne tranzicije u Srbiji u narednim godinama.
Izveštaj OECD “Cene energije i subvencije na Zapadnom Balkanu: Reforme za pravednu i zelenu budućnost“ planirano je da bude predstavljen u Beogradu sredinom juna.