Vlada Republike Srbije je još 2014. godine donela odluku da se ide u promenu pravne forme i da Elektroprivreda Srbije pređe iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo zatvorenog tipa u 100 odsto vlasništvu države, što smo i učinili. Promena pravne forme ne otvara put nikakvoj privatizaciji već doprinosi unapređivanju poslovanja, promeni načina rada i zadržavanju kvalitetnih zaposlenih, rekla je danas ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović gostujući u jutarnjem programu na televiziji Prva.
„Želimo da modernizujemo Elektroprivredu Srbije, da joj omogućimo neophodne preduslove za poslovanje po tržišnim principima i da dođemo do depolitizacije upravljanja. To je ono što mnogi pre nas nisu uspeli da sprovedu, imajući u vidu da ima puno onih koji imaju razne povezane interese sa EPS-om od rukovodstva, sindikata do drugih eksternih faktora. Javna preduzeća imaju zakonski određena ograničenja oko zapošljavanja, zarada i odluka za koje je potrebno dobiti saglasnost Vlade. Decenijama su svi tražili da se nešto promeni u EPS-u, a sada kada smo se uhvatili u koštac sa tim postoje otpori i netačne informacije koje se u javnosti plasiraju. Sigurna sam da ćemo za nekoliko godina videti sve koristi reformi i da će EPS biti primer svim javnim preduzećima koja treba da se reformišu“, rekla je Đedović.
Ministarka je podsetila da je novi Nadzorni odbor EPS-a predstavljen u četvrtak ove nedelje i da ga čine izuzetni profesionalci sa velikim iskustvom u javnom i privatnom sektoru iz zemlje i sveta.
„U novom Nadzornom odboru imamo stručnjake vrsnih biografija. Želim ovom prilikom da se zahvalim prethodnom NO, jer verujem da su radili u najboljem interesu kompanije. Ipak, moramo da se razvijamo i idemo napred. Novog generalnog direktora izabraće profesionalni Nadzorni odbor na međunarodnom javnom konkursu u transparentnom procesu“, rekla je ona.
Upitana na prokomentariše kritike u javnosti da članovi novog Nadzornog odbora EPS-a nemaju iskustvo u proizvodnji električne energije iz uglja, ministarka je rekla da to nije istina i da novi članovi NO imaju višedecenijsko iskustvo u sektoru proizvodnje električne energije.
„Stručnjaci u NO imaju veliko iskustvo u energetskom sektoru. Među njima je stručnjak za energetiku koji 24 godine radio u Svetskoj banci u Vašingtonu, koji se bavio strategijama razvoja i investicionim projektima u više od 20 zemalja Evrope i Azije, dakle, i u azijskim zemljama koje se dominantno oslanjaju na proizvodnju struje iz uglja. Tu su stručnjaci sa dragocenim iskustvom u hidro sektoru, a mi ćemo nastaviti da se oslanjamo na hidro potencijale. Među članovima NO je i norveški stručnjak, žena koja ima višedecenijsko iskustvo u industriji električne energije i koja je operativno bila odgovorna za proizvodni portfolio 200 elektrana, jedan i po put veći od EPS-a. Predstavnik zaposlenih dolazi iz rudarskog sektora sa više od 35 godina iskustva, tako da nije istina da u NO nemamo ljude sa iskustvom u proizvodnji električne energije iz uglja“, rekla je ministarka i dodala da država mora da zaštiti rudarski sektor i sve zaposlene kako bi se proces energetske tranzicije sproveo na pravedan i održiv način ka čistim izvorima energije.
Ministarka je istakla da je istina da je EPS imao probleme sa planiranjem u proteklom periodu i da je očekivala da će postojeće rukovodstvo pružiti veći doprinos reformama.
„Istina je da je proizvodnja uglja ove godine manja u odnosu na proizvodnju iz prošle godine. Mi smo zaključili da u EPS-u postoje odstupanja od sopstvenog plana proizvodnje, što ne treba da bude slučaj. Kada planirate treba da imate svest o tome šta možete da postignete a šta ne možete i da uskladite planove koje imate. Ne želim da ulazim u polemiku ni sa kim i promene koje se u EPS-u dešavaju niko ne treba lično da doživljava. Suština je da se nešto promeni na bolje za godine koje slede i ljudi na pozitivan način treba da prihvate reforme, da u njima učestvuju i daju doprinos, što sam i očekivala od postojećeg rukovodstva“, rekla je ministarka.
Đedović je ukazala da je cilj reformi stvaranje preduslova da radnici imaju mogućnost da napreduju i dobiju veće plate, ali i da je u javnim preduzećima veliki problem broj zaposlenih koji ne dolaze na posao.
„Svakodnevno mi stižu poruke da postoje radnici koji uopšte ne dolaze na posao. To je tužna istina naših javnih preduzeća i time treba da se bavimo. Mi želimo da stvorimo preduslove da radnici mogu da napreduju i da budu motivisani za razvoj svojih karijera. To je cilj i to je najteže promeniti, za to je potrebno mnogo vremena i organizaciona kultura koja se stalno nadograđuje. Što se tiče plata, mi smo plate u EPS-u povećali za šest odsto u aprilu. Novim rebalansom predviđeno je povećanje od šesto odsto u junu, što je dobra vest za radnike. Mnogi će reći da radnici već sada imaju velike plate, međutim profili zaposlenih koji obavljaju odgovorne poslove su takvi da zavređuju da budu adekvatno plaćeni kako ne bi odlazili u privatni sektor i druge kompanije. Promena pravne forme u akcionarsko društvo omogućava da imamo mogućnost da više platimo radnike koji su EPS-u neophodni“, zaključila je Đedović.