„Ministarstvo rudarstva i energetike izdvojilo je ove godine 800 miliona dinara, dvostruko više sredstava u odnosu na 2023. godinu, za energetsku sanaciju vrtića i predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola, fakulteta, biblioteka, domova kulture, zdravstvenih ustanova, zgrada opštinskih uprava, rekonstrukciju javnog osvetljenja u 41 opštini i gradu, sa kojima smo danas potpisali ugovore, a ukupna vrednost ulaganja Ministarstva i lokalnih samouprava iznosi blizu 1,3 milijardi dinara”, rekla je Đedović Handanović.
Ministarka je rekla da je ove godine na javni poziv prijavljeno dvostruko više gradova i opština u odnosu na prošlu godinu, i da će se sanirati dva puta više objekata.
„U Smederevu, Lajkovcu, Ubu, Vranju i Surdulici saniraće se vrtići i predškolske ustanove, kao i dečije odmaralište na Zlatiboru, tri fakulteta u Beogradu i Novom Sadu, a posebno mi je drago što će se sanirati Hemijski fakultet koji ima velike izazove s energetskom efikasnošću i visokim računima za energente. Saniraće se 15 škola, muzička škola u Valjevu, osnovne škole u Nišu, Kragujevcu, Ljuboviji, Zaječaru, Kraljevu, Kuli, Despotovcu, Velikoj Plani, Tutinu, Ljigu, zatim škole u Vladimircima, Svilajncu i Ražnju, kao i biblioteka u Beloj Palanci i KBC Dragiša Mišović u Beogradu”, rekla je ministarka.
Dodala je da će se ugradnjom solarnih panela za proizvodnju električne energije objektima u Bosilegradu, Lučanima i Golupcu omogućiti snabdevanje iz čistih izvora energije i značajna samostalnost u snabdevanju, dok će se u Smederevskoj Palanci modernizovati javno osvetljenje, kao i u Novom Pazaru i Vrnjačkoj Banji, a saniraće se i kulturni centri u Majdanpeku i Aleksandrovcu.
Đedović Handanović je ukazala da će se završetkom energetske sanacije škola, vrtića, zdravstvenih centara, dečjih odmarališta za koje su danas potpisani ugovori, uštedeti oko 9.000 MW/h toplotne i električne energije na godišnjem nivou, dok će smanjenje emisije ugljen-dioskida iznositi oko 5.500 tona godišnje. U rekonstruisanim objektima smanjiće se potrošnja energije od 20 do 50 odsto.
Napomenula je da su gradovi i opštine prepoznati po visokoj zagađenosti vazduha, i svrstani u treću kategoriju kvaliteta vazduha, imali pravo da prijave dva projekta, a da su ekonomski nerazvijene lokalne samouprave imale mogućnost da od Ministarstva dobiju i 100 odsto sredstava za energetsku sanaciju objekata.
„Energetska sanacija objekata će početi veoma brzo čime ćemo obezbediti višestruke koristi za naše građane”, poručila je ministarka.
Na osnovu ovogodišnjeg javnog poziva za energetsku sanaciju objekata od javnog značaja energetski će se sanirati 15 škola (13 osnovnih i 2 srednje) u Knjaževcu, Nišu, Kragujevcu, Ljuboviji, Zaječaru, Kraljevu, Kuli, Despotovcu, Velikoj Plani, Tutinu, Ljigu, Vladimircima, Svilajncu, Ražnju i Valjevu; šest zgrada opština u Bečeju, Bosilegradu, Priboju, Sokobanji, Kniću i Merošiini; pet vrtića u Smederevu, Lajkovcu, Ubu, Vranju i Surdulici; tri zgrade fakulteta, Tehnički fakultet Novi Sad, Hemijski fakultet i Fakultet dramskih umestnosti u Beogradu; tri objekta komunalnih delatnosti u Kuršumliji, Valjevu i Lučanima; dva objekta centara za kulturu u Majdanpeku i Aleksandrovcu, bazen u Obrenovcu, KBC Dragiša Mišović, biblioteka u Beloj Palanci, turistički prostor „Tvrđava Golubac Grad“; dečje odmaralište Zlatibor (Užice) kao i tri projekta javnog osvetljenja u Smederevskoj Palanci, Novom Pazaru i Vrnjačkoj Banji.