„Interesovanje za drugi krug aukcija bilo je veoma veliko. Pristiglo je 40 prijava a ako bismo sagledali ukupnu snagu elektrana dolazimo do 1.171 MW što je tri puta više u odnosu na kvotu koju smo raspisali. Možemo biti sigurni da ćemo imati jaku konkurenciju u ovom krugu, veću u odnosu na prvi krug koji je uspešno sproveden“, rekao je Mrdak.
Dodao je da sledi ispitivanje dokumentacije od strane komisije koja će imenovati projekte koji će ići u uži krug, otvaranje finansijskih ponuda i rangiranje. „Ta faza je u potpunosti softverski digitalizovana i automatizovana, a nakon koje izdajemo rešenja o završetku aukcija“, rekao je on.
Mrdak je istakao novinu da se prilikom rangiranja ne sagledavaju samo najpovoljnije cenovne ponude već i spremnost investitora da kapacitete ponude za snabdevanje krajnjih kupaca na srpskom tržištu. „Na taj način motivišemo investitore ne samo da proizvode jeftinu struju već i da ona ostane u Srbiji“, rekao je on.
Savetnik ministarke je ukazao na veće interesovanje investitora za izgradnju solarnih elektrana u odnosu na prvi krug aukcija.
„Na ovim aukcijama trend se promenio s obzirom da smo dobili 33 prijave za izgradnju solarnih elektrana, dok smo na prošlim imali devet prijava. Za vetroelektrane imamo isti broj prijava kao prošle godine, sedam“, rekao je Mrdak.
Istakao je da su i strani i domaći investitori zainteresovani da uz pomoć državnih podsticaja grade nove kapacitete iz obnovljivih izvora. „Strani investitori su uglavnom zainteresovani za veće kapacitete na prenosnom sistemu a domaći investitori na distributivnom sistemu za manje projekte“, rekao je on.
Mrdak je ukazao da prema poslednjim informacijama na mreži u Srbiji postoji 11 vetroelektrana kapaciteta 608 MW i 179 solarnih elektrana kapaciteta 182 MW.
„Ako tu dodamo i prozjumere onda imamo više od 4.000 malih solarnih elektrana. Kada su u pitanju rezultati prvih aukcija, na mreži imamo 115 MW dok u naredne dve godine očekujemo još 600 MW“, rekao je savetnik ministarke.
Na pitanje da li Srbija ovom dinamikom može da ostvari cilj obezbeđivanja 45 odsto električne energije iz OIE do kraja decenije, Mrdak je odgovorio da je trenutni udeo OIE u energetskom miksu 37 odsto.
„Ako se oslonimo na kapacitete koje ćemo dobiti iz aukcija ali i velike projekte koje razvija EPS, najpre 1 GW samobalansiranih solarnih elektrana sa baterijskim skladištima, imamo razloga da budemo optimisti da ćemo ostvariti taj cilj“, zaključio je on.