Pomoćnik ministarke za naftu i gas, Saša Koković, rekao je prilikom učešća na 11. ministarskom sastanku Savetodavnog veća Južnog gasnog koridora u Bakuu, da je azerbejdžanski gas deo rešenja za veću energetsku bezbednost Srbije, kao i šireg regiona.
Pomoćnik ministarke za naftu i gas, Saša Koković, rekao je prilikom učešća na 11. ministarskom sastanku Savetodavnog veća Južnog gasnog koridora u Bakuu, da je azerbejdžanski gas deo rešenja za veću energetsku bezbednost Srbije, kao i šireg regiona.
„Srbija je do skoro imala samo jedan izvor i dva pravca snabdevanja gasom. Završetkom izgradnje i puštanjem u rad gasne interkonekcije Srbija-Bugarska u decembru 2023. godine, Srbija se dodatno povezala na gasovod TANAP, odnosno Južni gasni koridor. Time po prvi put diversifikujemo izvore snabdevanja prirodnim gasom, povezujemo se sa izvorima gasa iz Kaspijskog regiona i Srednjeg istoka, kao i sa LNG terminalom u grčkoj luci Aleksandropolis”, rekao je Koković.
On je podsetio da su Srbija i Azerbejdžan tradicionalno prijateljske zemlje i strateški partneri u mnogim oblastima.
„Prepoznali smo Azerbejdžan kao jednog od glavnih partnera na putu diversifikacije izvora snabdevanja gasom. U završnici izgradnje interkonektora Srbija-Bugarska, u Bakuu smo dogovorili isporuke do 400 miliona kubnih metara gasa godišnje iz Azerbejdžana do 2026. godine, koje nakon toga mogu da budu i tri puta veće. Od posebnog značaja za snabdevanje prirodnim gasom ove godine bilo je potpisivanje ugovora kojim je Srbija mogla da računa na sigurne kapacitete, milion kubnih metara gasa dnevno što je povećalo energetsku sigurnost naše zemlje”, rekao je pomoćnik ministarke.
Ukazao je da postoji zajednički interes za saradnju u izgradnjni gasne elektrane u Srbiji.
„S obzirom da Azerbejdžan većinu električne energije dobija iz gasnih elektrana, a da postoji fizička povezanost dve zemlje preko Južnog gasnog koridora, postoji zajednički interes za saradnju u izgradnji gasne elektrane u Srbiji. U narednom periodu očekujemo produbljivanje strateškog partnerstva sa Azerbejdžanom i potpisivanje sporazuma o saradnji na ovom projektu”, rekao je Koković.
Koković je istakao stav Srbije da je prirodni gas kao prelazno gorivo u energetskoj tranziciji i dalje neophodno rešenje za obezbeđivanje energetske stabilnosti i bazne energije kao podrške razvoju obnovljivih izvora energije.
Naveo je da će Srbija u naredne tri godine dobiti još dva nova gasovoda kojim će se povezati sa Severnom Makedonijom i Rumunijom. „Otvoreni smo za produbljivanje saradnje kako sa zemljama iz našeg okruženja, tako i sa partnerima iz Centralne Azije, kao i za učešće u regionalnim inicijativama i projektima koji bi omogućili veću energetsku bezbednost i sigurnost snabdevanja i lakše prevazilaženje svih izazova koje donosi energetska kriza”, zaključio je Koković.