Представници радника биће део Надзорног одбора Електропривреде Србије, изјавила је министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић за РТС и нагласила да се тиме штите интереси радника.
„Нико не треба да се плаши. Промене неће утицати на раднике који одговорно и професионално раде свој посао, то апсолутно тврдим. Права радника се не одређују Статутом, већ Колективним уговором. Разговарала сам са свим представницима синдиката и усвојили смо одређене примедбе. Представници радника ће бити у Надзорном одбору и тиме штитимо запослене. Сви остали отпори представљају борбу за личне интересе“, поручила је Ђедовић.
Прецизирала је да се промена правне форме ЕПС-а односи на уређење односа државе и управљања, тако да држава одређује стратешке циљеве, који се реализују кроз Надзорни одбори и Извршни одбор, на начин да се држава што мање уплиће у свакодневно управљање.
„Да ли грађани знају да је данас ЕПС превасходно трговац струјом? Претежна делатност треба да буде производња струје, јер се тиме штите производни капацитети. Наравно да ћемо да тргујемо ако имамо вишка, али не да се претежно ослањамо на трговину. То што ће производња бити основа делатност не значи да ће неко други да тргује електричном енергијом коју ЕПС произведе. Напротив, у Статуту је наглашено да ће наставити да се бави трговином као до сада. Дакле, нико ништа не ограничава ЕПС-у“, нагласила је министарка.
Ђедовић је подсетила да није први пута да привредно друштво у оквиру Електропривреде има једночлану Скупштину и демантовала да ће Скупштина ЕПС-а постављати чланове Извршног одбора и генералног директора.
„ЕПС има једног акционара, држава остаје стопроцентни власник, а пошто је држава једна, дакле један је акционар, један глас. Скупштина има редуцирана овлашћења, доноси стратешке одлуке и то уз сагласност Владе РС. Скупштина бира Надзорни одбор и на њега преноси већину овлашћења. Промене воде ка модерном корпоративном управљању, ка професионализацији“, рекла је Ђедовић.
Указала је и да је дезинформација да је струка против трансформације ЕПС-а у акционарско друштво и навела да се на Научном савету на примедбе о трансформацији предузећа нису изјаснили декани Машинског, Електротехничког, Рударско-геолошког, Технолошко-металушког, Факултета техничких наука из Новога Сада, директори института Никола Тесла и Михаило Пупин.
„Струка је апсолутно за промене, за промене на боље, одговорно управљање, за ЕПС који ће ефикасније пословати зарад и у интересу грађана Србије“, поручила је она.