Уз подршку Владе Јапана, Програм Уједињених нација за развој (УНДП) одржао је данас дијалог са представницима привреде у Србији о томе како да зелена транзиција буде спроведена на праведан начин, уважавајући специфичности сектора и региона који се базирају на интензивном коришћењу фосилних горива. Дијалог је организован у партнерству са Министарством заштите животне средине и Министарством рударства и енергетике, и у сарадњи са Привредном комором Србије.

Јована Јоксимовић, в.д. помоћника министра за међународну сарадњу и европске интеграције у Министарству рударства и енергетике изјавила је да је зелена енергетска транзиција питање односа према нашој будућности и томе да ли желимо да имамо довољно енергије и здравију животну средину.

„Република Србија је започела процес енергетске транзиције са циљем смањења зависности енергетског сектора од фосилних горива. Радимо на припреми стратешких докумената који ће дефинисати наше дугорочне циљеве у области обновљивих извора енергије. План декарбонизације мора да буде реалан и одржив, како бисмо у сваком тренутку имали енергетску стабилност,“ појаснила је Јоксимовић.

„У данашњем свету, многе земље настоје да убрзају зелену транзицију како би осигурале снабдевање чистим и стабилним изворима енергије. Од суштинске је важности да се заједно са подстицањем зелене транзиције обезбеди несметано кретање радне снаге и изгради друштво у коме нико неће бити изостављен“, поручио је амбасадор Јапана у Србији, Њ.Е. Такахико Кацумата и додао да ће Јапан наставити да сарађује са Србијом, која је пријатељ Јапана већ 140 година, као и са међународним организацијама, на изградњи одрживог и паметног друштва са здравом животног средином.

„Зелена транзиција ће допринети побољшању квалитета животне средине и здравља људи, али захтева промене у привреди, индустрији, енергетици и транспорту. Смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште у тим секторима може значајно да допринесе остварењу амбиције Србије да смањи ове емисије за 33,3% у односу на 1990. годину. Зато је важно да омогућимо што више инвестиција у економски раст који се заснива на зеленим технологијама, истовремено водећи рачуна о изазовима као што су затварање постојећих и отварање нових радних места, као и преквалификација радне снаге“, рекла је Сандра Докић, државна секретарка Министарства заштите животне средине.

Заменик сталног представника Програма Уједињених нација за развој у Србији, Анас Карман, истакао је да принцип праведности треба да буде саставни део процеса напуштања фосилних горива:

„Уз подршку Владе Јапана и у партнерству са Владом Србије, УНДП жели да пронађе начин да се обезбеди адекватна подршка за раднике и раднице, секторе привреде и локалне заједнице у Србији који тренутно зависе од интензивног коришћења угља, како би сви имали једнаке користи од зелене транзиције,“ рекао је Карман.

Директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију Привредне коморе Србије, Михаило Весовић, рекао је да је зелена транзиција наша нова реалност, као и да је то прва транзиција која нема циљ да учини живот профитабилнијим и бржим, већ има универзални циљ - избегавање кризе изазване ефектима стаклене баште.

„Да би овај процес био успешан и без негативних последица на поједине гране индустрије, мора да буде постепен. Потребан је координисан приступ свих државних органа и учесника у овом процесу и важно је да имамо подршку земаља као што је Јапан, која може да пренесе своја искуства у овој области”, изјавио је Весовић.

У дијалозима је учествовало више од 100 представника/ца делова привреде који имају кључну улогу у зеленој транзицији: од великих произвођача и великих потрошача електричне енергије из јавног сектора, преко индустријских постројења, до малих и средњих предузећа, као и представници синдиката, академске заједнице и цивилног друштва.

Они су кроз панел дискусије разматрали како да привредници благовремено припреме све фазе свог пословања за процес зелене транзиције, како би се смањио ризик од губитка радних места, спровела преквалификација радника и радница и унапредили капацитети предузећа за истраживање и иновације. Такође је било речи и о  доступним изворима и потенцијалним моделима финансирања оваквог приступа зеленој транзицији.

Овим догађајем је заокружен низ дијалога у којима су од октобра 2022. године учествовали представници надлежних министарстава, послодаваца, синдиката, цивилног друштва, међународних организација, као и две локалне заједнице из региона чија се привреда ослања на производњу угља.

Циљ ових дијалога је био да се пронађе заједнички одговор читавог друштва на питање како да зелена транзиција буде спроведена уз уважавање интереса свих грађана и грађанки, како би се избегло продубљивање друштвених неједнакости. На основу закључака овог широког консултативног процеса Влада Србије ће развити План праведне транзиције ка нискокарбонској привреди у Србији. 

Дијалог са привредом о праведној транзицији организован је у оквиру пројекта „Праведна зелена транзиција и декарбонизација у Србији“, који УНДП реализује у партнерству са Министарством заштите животне средине и Министарством рударства и енергетике, уз финансијску подршку Владе Јапана.

У оквиру ове иницијативе, 8 компанија које су одабране путем јавног позива, добило је суфинансирање у износу од укупно 600.000 долара за спровођење иновативних решења која доприносе већој употреби обновљивих извора енергије и отварању нових, зелених радних места, као и смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште еквивалентом 240.000 тона угљен диоксида у наредних 20 година.