У извештају су анализиране цена енергије у региону, субвенције за енергетски сектор у периоду од 2018. до 2023. године, као и социјални и родни аспекти енергетске транзиције у региону Западног Балкана. Такође су дате препоруке за економије Западном Балкана у погледу ефикаснијег приступа зеленој транзицији, са нагласком да се осигура да процес буде социјално праведан и економски одржив.
Представник Министарства рударства и енергетике на представљању извештаја, саветник у Сектору за енергетску ефикасност и климатске промене, Стеван Вељовић, рекао је да се главни налази извештаја у значајној мери преклапају са енергетским политикама у Србији, као и да су неке од препорука већ предвиђене Интегрисаним националним енергетским и климатским планом Републике Србије (ИНЕКП) за период до 2030. са визијом до 2050.
„То се посебно односи на повећање капацитета соларних и ветроелектрана пре свега кроз аукције за тржишне премије и интензивна улагања у енергетску ефикасност, где је у претходних неколико година више од 35.000 домаћинстава смањило своју потрошњу енергије. Посебна пажња посвећена је енергетски угроженим купцима (ЕУК), информативним кампањама ради повећања обухвата становништва овим подстицајима, а олакшан је и приступ подстицајима за повећање енергетске ефикасности за кориснике ЕУК. Поред тога, смањење енергетског сиромаштва за 75 одсто до 2030. године дефинисано као један од циљева у ИНЕКП“, навео је Вељовић.
Додао је да висока зависност од угља у производњи електричне енергије у Србији захтева пажљиву припрему и спровођење политика и мере у циљу декарбонизације. „Промене у структури енергетског сектора носе значајне економске, финансијске и социјалне импликације. које се најнепосредније осећају на локалном нивоу, због чега је важно да се овим процесом управља на инклузиван и правичан начин“, рекао је Вељовић.
Како је навео, основни циљеви и први кораци у овом процесу биће дефинисани кроз Акциони план за праведну транзицију, за који се очекује да се ускоро нађе на јавној расправи. Према његовим речима, доношење овог документа, које се ослања на циљеве дефинисане у ИНЕКП, треба да омогући пре свега успостављање институционалног оквира за праведну транзициу и утврди главне правце активности које ће подржати процес праведне транзиције у Србији у наредним годинама.
Извештај ОЕЦД “Цене енергије и субвенције на Западном Балкану: Реформе за праведну и зелену будућност“ планирано је да буде представљен у Београду средином јуна.