Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић данас је разговарала са Дајен Фарел, заменицом подсекретара за спољну трговину Сједињених Америчких Држава, о унапређењу сарадње између Србије и САД у области енергетике.
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић данас је разговарала са Дајен Фарел, заменицом подсекретара за спољну трговину Сједињених Америчких Држава, о унапређењу сарадње између Србије и САД у области енергетике.
„Желимо да декарбонизујемо наш енергетски сектор до 2050. године, а у стратешким документима који су у процесу усвајања дефинисани су правци и планови како ћемо развијати енергетски сектор у наредним деценијама. У наредних десетак година енергетици су потребне инвестиције уз износу од око 15 милијарди евра, а дефинисали смо приоритетне пројекте у свим областима, које укључују комбинацију инвестиција јавног и приватног сектора, у циљу реализације нашег стратешког циља - енергетске сигурности по најнижој цени за грађане и привреду“, рекла је министарка.
Министаркa је навела да је међу пројектима који су дефинисани као капитални Полазним основама плана развоја енергетске инфраструктуре до 2028. са пројекцијама до 2030. и изградња самобалансираних соларних електрана снаге 1 GW.
„Соларне електране капацитета 1 GW градимо кроз стратешко партнерство и остаће у власништву Републике Србије. Партнера смо изабрали у транспарентном процесу, строго поштујући начела јавног надметања на основу прикупљених понуда, начела транспарентности и забране дискриминације, начела заштите животне средине и ефикасности, о чему говори и добар одзив понуђача на јавном позиву. Изградњом ових соларних електрана капацитети из обновљивих извора ће бити вишеструко увећани“, рекла је она.
Министарка је нагласила да је у погледу законског оквира и спровођењу реформи, нарочито у гасном сектору и сектору обновљивих извора енергије, Србија остварила значајан напредак који је препознала и Европска унија.
„Спровођењем аукција за тржишне премије обезбедили смо инвестиције у изградњу више од 700 мегавата из ОИЕ, највећим делом из ветра, уз очување стабилности система, а у наредне три године планирамо да овим подстицајима подржимо укупно 1.300 мегавата нових електрана из ветра и солара. Међу приоритетима је и изградња реверзибилних хидроелектрана, пре свега РХЕ Бистрица, док се за пројекат РХЕ Ђердап 3 ради претходна студија оправданости, како би се утврдиле техничке и економске основе за реализацију овог пројекта”, навела је Ђедовић Хандановић.
Фарел је честитала на ефикасној реализацији пројекта изградње гасног интерконектора Србија-Бугарска, истакавши да је диверсификација снабдевања гасом важна за енергетску сигурност и предвидивост за привреду. Она је пренела заинтересованост америчких компанија за улагање у енергетски сектор Србије.