Пројектом је предвиђено покривање трошкова израде елабората енергетске ефикасности и одговарајућих студија за стамбене заједнице, као и субвенције у износу од 50 одсто вредности инвестиција, док ће станари своја улагања отплаћивати кроз рачуне за грејање, који се неће значајно повећати у односу на ранију наплату.
Од пријављених око 1.500 стамбених заједница у локалним самоуправама изабрано је 600 стамбених зграда, у којима ће почети енергетски прегледи, док ће у оквиру пројекта енергетски бити санирано стамбене зграде укупне површине око милион квадратних метара.
Спровођење мера енергетске ефикасности омогућиће уштеде енергије више од 35 одсто, односно 81.000 MWh годишње, као и смањење емисија угљен-диоксида од 20.000 тона годишње. Поред смањења трошкова за грејање, кључни циљ пројекта је омогућавање преласка на наплату по утрошку свих потрошача који тренутно паушално плаћају услугу грејања.
На основу ових анализа, стамбене заједнице ће добити понуде и предлог уговора за реализацију енергетске санације, а први радови на санацији су планирани у другом кварталу 2025. године.
Пројекат се спроводи у сарадњи са Европском банком за обнову и развој (ЕБРД), а његова вредност износи 64,5 милиона евра, од којих је 50 милиона евра зајам ЕБРД, а 14,5 милиона евра обезбеђује се из донација. Донацију у износу од 2 милиона евра обезбеђена је из фондова Швајцарске канцеларије за сарадњу (SECO).
Стамбене зграде ће бити саниране у Београду, Новом Саду, Крагујевцу, Пироту, Ужицу, Врању, Трстенику, Чачку, Краљеву, Неготину, Нишу, Новом Пазару, Панчеву и Зрењанину.
Ранг листе стамбених заједница изабраних за следећу фазу пројекта: