Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић потписала је данас уговор који ће омогућити почетак реализације пројекта енергетске санације Војномедицинске академије, једног од најважнијих пројеката за повећање енергетске ефикасности у јавним зградама у Републици Србији.
"ВМА је једна од највећих болница у Србији, изграђена пре више од 40 година и реализација овог пројекта донеће не само огромне уштеде енергије и смањење емисије штетних гасова, већ и побољшање квалитета услуга за пацијенте, од којих су више од 90 одсто цивилна лица", рекла је после обиласка ВМА и потписивања уговора министарка Ђедовић.
Анализе које су рађене показују да постоји значајан простор за ефикасније коришћење енергије у јавним објектима, нарочито у здравству, истакла је Ђедовић и додала да потрошња електричне енергије на ВМА једнака потрошњи града од 20.000 становника.
Процењује се да ће мере које се спроводе у првој фази рехабилитације смањити потрошњу природног гаса до 40 одсто и електричне енергије до 30 одсто, уз смањење емисије угљен-диоксида за 24.000 тона годишње. "Рехабилитацијом ВМА оствариће се уштеде једнаке резултатима енергетске санације 150 јавних зграда просечне површине од 1.500 m²", навела је министарка.
Начелник Војномедицинске академије пуковник проф. др Мирослав Вукосављевић рекао је да му је велико задовољство што пред јубиларни 180. рођендан ВМА, имамо прилику да и практично обележимо почетак овако важног пројекта.
"Имајући у виду сложеност техничко-технолошких система ВМА, пројекат енергетске ефикасности, је свакако један од највећих, а за нас и најважнијих у земљи. Коначна реализација јесте и биће додељена најбољима и на томе вам још једном искрено захваљујем", рекао је Вукосављевић.
Укупна вредност пројекта износи 200 милиона евра. Пројекат је подељен у три фазе, а вредност прве фазе је 55 милиона евра. Највећи део средстава за прву фазу, у износу од 50 милиона евра, обезбеђен је уз подршку немачке развојне банке KfW, а пет милиона евра обезбеђено је из донације Инвестиционог оквира за Западни Балкан (WBIF). Све три фазе пројекта предвиђене су да се реализују током наредних шест година, а средства за наредне фазе пројекта биће обезбеђивана сукцесивно, преко KfW банке, уз потенцијално учешће ЕУ фондова.
У име Министарства рударства и енергетике, које је задужено за имплементацију пројекта, уговор са консултантом за спровођење пројекта који представља фирма „Management4health GmbH“ из Немачке, потписала је министарка Ђедовић. Имплементациони консултант, између осталог, биће задужен за припрему комплетне техничке документације неопходну за издавање дозвола и извођење радова, учествује у спровођењу тендерског поступка и вршити надзор током извођења радова.