Помоћник министарке за нафту и гас, Саша Коковић, рекао је приликом учешћа на 11. министарском састанку Саветодавног већа Јужног гасног коридора у Бакуу, да је азербејџански гас део решења за већу енергетску безбедност Србије, као и ширег региона.
Помоћник министарке за нафту и гас, Саша Коковић, рекао је приликом учешћа на 11. министарском састанку Саветодавног већа Јужног гасног коридора у Бакуу, да је азербејџански гас део решења за већу енергетску безбедност Србије, као и ширег региона.
„Србија је до скоро имала само један извор и два правца снабдевања гасом. Завршетком изградње и пуштањем у рад гасне интерконекције Србија-Бугарска у децембру 2023. године, Србија се додатно повезала на гасовод ТАНАП, односно Јужни гасни коридор. Тиме по први пут диверсификујемо изворе снабдевања природним гасом, повезујемо се са изворима гаса из Каспијског региона и Средњег истока, као и са LNG терминалом у грчкој луци Александрополис”, рекао је Коковић.
Он је подсетио да су Србија и Азербејџан традиционално пријатељске земље и стратешки партнери у многим областима.
„Препознали смо Азербејџан као једног од главних партнера на путу диверсификације извора снабдевања гасом. У завршници изградње интерконектора Србија-Бугарска, у Бакуу смо договорили испоруке до 400 милиона кубних метара гаса годишње из Азербејџана до 2026. године, које након тога могу да буду и три пута веће. Од посебног значаја за снабдевање природним гасом ове године било је потписивање уговора којим је Србија могла да рачуна на сигурне капацитете, милион кубних метара гаса дневно што је повећало енергетску сигурност наше земље”, рекао је помоћник министарке.
Указао је да постоји заједнички интерес за сарадњу у изградњни гасне електране у Србији.
„С обзиром да Азербејџан већину електричне енергије добија из гасних електрана, а да постоји физичка повезаност две земље преко Јужног гасног коридора, постоји заједнички интерес за сарадњу у изградњи гасне електране у Србији. У наредном периоду очекујемо продубљивање стратешког партнерства са Азербејџаном и потписивање споразума о сарадњи на овом пројекту”, рекао је Коковић.
Коковић је истакао став Србије да је природни гас као прелазно гориво у енергетској транзицији и даље неопходно решење за обезбеђивање енергетске стабилности и базне енергије као подршке развоју обновљивих извора енергије.
Навео је да ће Србија у наредне три године добити још два нова гасовода којим ће се повезати са Северном Македонијом и Румунијом. „Отворени смо за продубљивање сарадње како са земљама из нашег окружења, тако и са партнерима из Централне Азије, као и за учешће у регионалним иницијативама и пројектима који би омогућили већу енергетску безбедност и сигурност снабдевања и лакше превазилажење свих изазова које доноси енергетска криза”, закључио је Коковић.